Proč se ještě v dnešní době učit těsnopis

23.12.2020

I když někteří by zařadili těsnopis již pouze do kategorie "hezký koníček", je mnoho oblastí, kde můžete sklízet plody svého úsilí, pokud se ho naučíte.

Není cílem tohoto článku někoho přesvědčovat, aby se učil těsnopis, ale spíš ukázat různé motivace lidí, které je vedly ke studiu těsnopisu, případně jaké výhody spatřují v jeho používání.

Pro písmo samotné

Myslím, že jedním ze základních předpokladů pro studium těsnopisu je alespoň minimální kladný vztah k ručnímu psaní. Neumím si představit, že by se ho někdo učil, zejména v dnešní době, jen pro jeho praktický užitek. Vyplatí se ho tedy naučit především pro ty, kteří rádi (a hodně) píší. Ať už jsou to články nebo román, dopisy anebo nějaké přednášky, projevy, či zapisování rozhovorů a dění např. pro novináře, anebo zážitků a poznámek z cest pro cestovatele.

Pokud ho chcete používat jako poznámkové písmo, stačí se naučit abecedu a základní pravidla krácení, a pak získat i nějakou zručnost, aby se vám pohodlně psalo. Říká se, že takového stupně člověk dosáhne za rok studia. Již na této úrovni bude vaše písmo asi 2x rychlejší, než latinkou. Pak už stačí každý den napsat jen něco málo, abyste si to naučené udrželi v paměti. Pokud však máte ambici zvyšovat svoji rychlost, abyste mohli zapisovat přímo mluvenou řeč, potom musíte psát "opravdu hodně" po dobu mnoha let.

A nevím, jak komu, ale mně se líbí i to písmo samotné. A slyšela jsem to i už od jiných, že těsnopisné písmo považují za hezké. Na druhou stranu, slyšela jsem i názor opačný... Nicméně, myslím, že pokud se píše učebnicově, tak to písmo nemůže být ošklivé, ale je to věc názoru. Také jsem slyšela nejednou, že těsnopis vypadá jako písmo z Marsu :-).

Úcta k tradicím

Těsnopis je nepochybně součástí kultury národa. Mnoho jazyků má svůj těsnopis a platí to i pro doby nejstarší, kdy se písmo začalo objevovat. Snad všechna antická písma měla svou variantu úplnou (kaligrafickou) a rychlopisnou s prvky krácení.

Možná máte zájem o historii nebo starožitnosti, v tom případě můžete někdy narazit i na těsnopis. Můžou být touto formou písma napsané nějaké dokumenty, deníky, korespondence atd. Jsou i některé starší knížky napsané českým těsnopisem, Gabelsbergerovou i Herout-Mikulíkovou soustavou. A není úžasné umět přečíst, co je napsáno těmi klikiháky na této pamětní desce?

Jedna stenografka vyprávěla, že když pracovala jako sekretářka, měla jednoho takového staromódního šéfa, který rád diktoval klasickým způsobem a i když se už těsnopis běžně nepoužíval, ocenil, že sekretářka umí těsnopis. Tak kdo ví, jestli by se ještě někdo takový našel i v dnešní době :-).

Úspora času a místa...

Toto jsou snad nejčastější argumenty pro studium těsnopisu. Rozhodně právem. Již za rok se dokážete naučit psát rychleji než latinkou. Je to pohodlné např. při schůzích typu "brainstorming", kde se generují různé nápady. Spontaneita a plynulost je mnohem méně narušovaná, než když se čeká, než se daný nápad napíše. Také na přednášce máte víc prostoru soustředit se na nové informace, když máte poznámku rychle zapsanou. Anebo když zapisujete něco při telefonování.

No a úspora místa je opravdu pohádková! Je to velmi šikovné třeba když si do nějakého textu chcete vsunout nějakou svou poznámku. A to nejen do obyčejného, ale i do těsnopisného textu, jelikož mezery mezi jednotlivými slovy a řádky děláte v podstatě stejné, jako když píšete latinkou. A kolik se toho vejde do malého kalendáře! A je to přehlednější, než když tam čmáráte latinkou.

Těsnopis je velmi výhodný, když se učíte na nějakou zkoušku, z těsnopisných poznámek se učí opravdu výborně. Máte před sebou na malém místě přehledně celou otázku, a některá obtížná slova si zapamatujete hezky podle tvaru, v jakém jste ho v těsnopise napsali :-).

Nabízí se také úspora psacích potřeb, ale je to trochu sporné, protože i když si při psaní šetříte náplň tužky či pera, do té doby, než se těsnopis pořádně naučíte, těch tužek a ořezávátek spotřebujete kvanta :-).

Nezanedbatelná je úspora energie. Za stejný čas napíšete mnohonásobně víc textu, než latinkou a ruka to ani nepocítí, zatímco při normálním písmu budete mít už po pár minutách pocit, že vám upadne ruka.

Další je úspora místa v tom smyslu, že tužka a papír zabere méně místa, než nahrávací zařízení a notebook, a také váží méně (výhoda při cestování letadlem).

Na těchto ukázkách je stejný text přepsaný prvostupňovým krácením, druhostupňovým krácením a na druhém obrázku obyčejně latinkou. Je vidět, že oproti klasickému psaní se již při prvostupňovém krácení text zkrátí na méně než polovinu a při druhostupňovém krácení na méně než třetinu. A to jen z prostorového hlediska, nemluvě o úspoře energie, vzhledem k tomu, kolik tahů musí ruka udělat.

Zábava a kreativita

Těsnopis rozhodně není jen o drilu, ale také s ním zažijete spoustu zábavy. V starších časopisech najdete mnoho různých těsnopisných hádanek v podobě různých obrázků anebo nápisů. Můžete je i sami vymýšlet. Tady je jeden z těch, které jsem vytvořila já:

Je tam napsáno čtyřikrát: "Kamil je kocour a je v botách." Že nejsem sama, kdo se v dnešní době baví takovými kresbičkami, je vidět z obrázků v článcích na stránce Těsnopisné rébusy, kde jich najdete víc.

Tajné písmo

Také často zmiňovaná výhoda těsnopisu, v minulosti se jako tajné písmo často využíval a ve středověku byl dokonce spojován s čarodějnictvím. Zejména v dnešní době je tato jeho vlastnost aktuální, jelikož jen velmi málo lidí umí těsnopis. Pokud chcete být ještě exkluzivnější, tak si vyberte nějakou méně známou těsnopisnou soustavu, třeba i zahraniční, a to už bude opravdový oříšek i pro profesionály, kdyby takový text chtěli přečíst :-).

Samozřejmě klasicky taháky jsou velmi populární způsob využití těsnopisu. Kromě obtížné rozluštitelnosti pro cizího člověka je tam ta již výše zmiňovaná výhoda úspory místa. Člověk neznalý těsnopisu si neumí představit, jak moc se toho vejde do malého prostoru.

Těsnopis můžete využít také na schůzi, kdy si svůj nápad rychle napíšete, bez obav z toho, že kolega vedle ho využije, protože se dostane ke slovu dřív. A také nemusí všichni vědět, že si nepíšete poznámky ke schůzi, ale nákupní seznam :-). Je to také výhodný způsob psaní, když připravujete pro někoho nějaké překvapení anebo sepisujete vánoční dárky. Případně si můžete do těsnopisu přepsat nějaký dokument, který nechcete, aby jiní věděli, že jste ho viděli, anebo informaci od někoho, kdo nechce být prozrazen - a tak se můžete na chvíli cítit jako tajný agent :-). Anebo si můžete těsnopisem psát deníček. Či tajná hesla. Atd.

Já v těsnopisu vidím tu výhodu, že si můžu nechat své poznámky válet kdekoli a nemusím mít nepříjemný pocit, co si kdo pomyslí, až to přečte. Mám ráda své soukromí.

Těsnopis versus technika

Častý argument proti je to, že je jednodušší si něco nahrát, než psát. Opravdu se vám ale chce poslouchat znovu celou přednášku, se všemi prodlevami, šumem a balastem? Nemusí být ani dobrá akustika pro nahrávání, a zjistit po přednášce, že je záznam k ničemu, je trochu pozdě. Pokud nejste zvyklí nahrávat, anebo máte nové zařízení, se kterým ještě neumíte úplně pracovat, může se vám stát, že zjistíte, že jste nenahráli nic - jak se to stalo už mně několikrát :-). Co když se vám vybije notebook anebo mobil? Při ručním psaní alespoň mám jistotu, že to co dělám, skutečně dělám :-).

Pokud sami něco tvoříte, ne vždy je pohodlné něco si nahrávat. Svoje těsnopisné poznámky si můžete napsat i v restauraci na kus ubrousku nebo toaleťáku :-).

A není to úžasná věc, že člověk je schopný vlastními silami zachytit mluvenou řeč? Že máme tak skvělý způsob psaní? Byla by škoda na to zapomenout...

Je to jako říct, proč se naučit kreslit, když můžeme fotit. Jsou realističtí kreslíři, jejichž díla pro mě v podstatě nemají žádnou přidanou hodnotu oproti fotografii, a stejně nepovažuji tuto dovednost za zbytečnou.

A také jsou studie o tom, že si lépe zapamatujete věci, které si napíšete ručně, než na stroji.

Mozkový trénink

Těsnopis není jen o otrockém zapisování slyšeného. Např. máte mnoho různých možností, jak něco zapsat. Musíte v rychlosti improvizovat, protože nemůžete být připraveni na každé slovo, které přijde a musíte tvořit z toho, co máte, něco nového. Velmi dobře si trénujete svoji logiku, pohotovost, kombinační a další schopnosti. Dokonce účinně předcházíte demenci.

Profesionální využití

V dnešní době jednání v Parlamentu ČR zapisují profesionální stenografové. Momentálně je 6 interních stenografů, a doplňují se externisty. Jinak se stenograficky zapisují jednání zastupitelstva Hlavního města Prahy a i některých pražských obvodů. Možná ještě i některé odborové svazy to stále dělají.

Budoucnost této profese, soudě podle západních evropských zemí, spěje asi spíše k zániku. Člověk, který se dnes začne učit těsnopis, by to asi neměl dělat s cílem budoucího výdělku, protože než by se ho naučil, tak bohužel tato profese už nemusí vůbec existovat.

Závěrem mohu jen dodat, že ten, kdo těsnopis používá, ví proč. Vždycky se najde argument, proč je těsnopis v dnešní době zbytečný, ale ti, co ho znají a používají, vědí, proč není.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky