Těsnopisné hádanky

01.11.2020

Znáte rébusy, do kterých je zakomponovaný těsnopisný text?

Ve starších časopisech se občas objevovaly těsnopisné rébusy. Je to opravdu zábava je luštit, protože kromě toho, že vypadají opravdu zajímavě, člověk si trochu potrápí i mozek.

Vyluštění ztěžuje i to, že text v ukrytý v hádance obsahuje i těsnopisné zkratky a není úplně jednoznačné, jak se má člověk na dané slovo dívat, jak má natočit papír, aby to slovo přečetl ze správného úhlu. Někdy není jasný ani začátek anebo konec slova. A také jak je známo, v Herout-Mikulíkově soustavě rozhoduje i poloha zkratky vůči základně, a tady základna není, takže člověk si musí domyslet, kam by asi to slovo napsal, kdyby ho měl psát normálně na řádku. Také to písmo bývá někdy deformované, takže velikosti a tvary úplně nesedí, takže člověk musí být trochu "velkorysejší" v přemýšlení.

Ale je to výborný trénink čtení těsnopisu, protože když stenografujeme v rychlosti, nepíšeme úplně vzorově a při luštění svého stenogramu musíme přemýšlet také trošku v širších souvislostech.


Herout-Mikulíkova soustava

Moc se mi líbí tato hádanka s kočkou, kterou jsem našla v časopise Československý těsnopisec z r. 1936. Samotná kresba je z roku 1924.

Věřili byste, že v kočce je ukryta celá báseň? Je tam napsáno toto:

Koček ať tisíce, léček i na sto,

Jedna jen díra zde chrání myš často.

Greggova soustava

Následující obrázek vytvořil pán, podle kterého vznikl tak, že se nudil v práci :-). Jsou na něm pojmenovány části těla, tedy: oko, nos, ústa, vlasy, ucho (anglicky "eye, nose, mouth, hair, ear") a napsané jsou anglickou Greggovou soustavou. Nápadité, že?

Gabelsbergerova soustava

Dříve, než se v Čechách v r. 1921 zavedla Herout-Mikulíkova soustava, se používala Gabelsbergerova soustava (podrobnosti se dozvíte z článku o historii českého těsnopisu). Už v té době se vyskytovaly v časopisech těsnopisné hádanky. Tato je z Těsnopisných listů z r. 1879.

Těsnopisné arabesky

Kromě klasických kreseb se ve starších časopisech najdou i těsnopisné arabesky. Jsou to nádherné symetrické geometrické obrazce. Inspirace se zřejmě čerpala z arabských arabesek. To je forma arabské kaligrafie, kdy na mešitách se takovým způsobem zakomponovávaly náboženské texty do ozdob na budově. Asi málokoho napadne v tom hledat text, zejména pokud danému písmu nerozumí.

Přesvědčte se sami, napadlo by vás, že v této arabesce je čtyřikrát napsáno:

V Praze je blaze, ale jenom tomu, kdo má peníze.

Toto je jen malá ochutnávka, další těsnopisné hádanky najdete na webu "Těsnopis mě baví" v rubrice Těsnopisné rébusy. Mimo jiné zjistíte, jak se dá krásně zakomponovat těsnopisné písmo do textu psaného latinkou, anebo i do číslic.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky