Cestovatelé Zikmund a Hanzelka o těsnopise

30.11.2020
Věděli jste, že slavní cestovatelé Zikmund a Hanzelka psali své poznámky na cestách těsnopisem? Článek je o tom, jak to probíhalo.

Těsnopis na cestách

Dne 22. ledna 1958 při televizní reportáži před kamerami ležel ošoupaný cestovatelský blok se stenografickými poznámkami, který patřil pánům Zikmundovi a Hanzelkovi. Takových by se ale v jejich archivu našly celé desítky. Se záznamy psanými v poměrném klidu, jindy však za podmínek cestovatelsky ztížených: rozkodrcané písmo s impresemi krajiny, technickými palubními daty, jak je zachytila ruka na spolujezdcově místě v jedoucím voze, v kamenité poušti, ve vyschlých řečištích, na odplavených silnicích, v jezdeckém sedle na výpravě za lovci lebek na horní Amazonce.

Těsnopis pro ně však nebyl jen technickou pomůckou, ale něčím mnohem víc: koníčkem, a to velmi užitečným. Naučili se mu na střední škole (Jiří Hanzelka na smíchovské obchodní akademii, Miroslav Zikmund na reálném gymnasiu v Plzni) a pokračovali pak v jeho nepovinném studiu i na Vysoké škole obchodní v Praze. Své znalosti české soustavy Heroutovy-Mikulíkovy rozšířili i o znalost německého a anglického převodu.

A nyní dejme slovo slavným cestovatelům

"Nouze naučila Dalibora housti, říká staré české přísloví. A tak jsme se naučili stenografovat potmě, když bylo třeba pořídit v projekčních místnostech servisních volacích stanic scénosled nebo komentář k filmům, které jsme cestou natočili a které jsme často po dlouhých měsících dostali z laboratoří.

Stenografické záznamy nám pomáhaly zachytit prchavou impresi, neopakovatelnou ve své bezprostřednosti, a to až do doby, když byl čas na systematické přepsání deníkových poznámek na stroji, a průklepem, podle nichž pak rostly naše tiskové a rozhlasové reportáže.

Kde záleželo na každém slovu interviewu, na jeho obsahu i smyslu, tam opět přispěchal na pomoc těsnopis, často zaznamenávaný potají, pod stolem. Při interview habešského císaře Haile Selassié nám pomohla i znalost anglického převodu Herouta-Mikulíka.

A tak bychom mohli pokračovat ve výčtu až přes chvatné koncepty jednotlivých reportáží nebo kapitol knih, které jsme psali mnohem později, po návratu z cest."

Těsnopis jako pomůcka moderního člověka

Vyjádřili se, že i v době technických vymožeností vidí velký význam těsnopisu, a to nejen pro cestovatele, novináře, spisovatele nebo filmaře, ale považují těsnopis za nezbytnou pomůcku moderního člověka:

"Diktafon nemívá člověk u sebe právě v okamžiku, kdy potřebuje bleskově zaznamenat jeden z tisíců kaménků mosaiky, petrifikovat myšlenku, identifikovat jeden z tisíců fotografických snímků nebo filmových záběrů, často v situaci, kdy je ověšen jinými nezbytnými technickými pomůckami, totiž fotografickými přístroji, exposimetry, filmovou kamerou, bleskovými světly, gonoskopem na cinemaskopický film atd."

Knížka "Afrika snů a skutečnosti" psaná těsnopisem

Pánové Zikmund a Hanzelka dali souhlas k vydání výběru z jejich díla "Afrika snů a skutečnosti" těsnopisem, který v r. 1959 vydal Státní ústav těsnopisný. V předmluvě k tomuto dílu najdete jejich kompletní vyjádření k těsnopisu.

Tato knížka je velmi vhodná zejména pro začátečníky, protože kromě toho, že je psána velmi poutavým způsobem, i s konverzacemi, na každé stránce najdete vysvětlivky, je tam mnoho vypsaných (tedy nekrácených) slov a cizí výrazy jsou psány latinkou.

Další tipy na knížky psané těsnopisem najdete na webu "Těsnopis mě baví".

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky